leczenie, leki, zioła

Zioła na trądzik

Zioła na trądzik Zioła na trądzik stanowią bardzo dobrą alternatywę dla tradycyjnych metod w walce z pryszczami. Stanowią na pewno tańsze, a niekiedy równie skuteczne rozwiązanie. Dużym atutem ziół jest to, że ich stosowanie, nawet długotrwałe, nie powoduje niepożądanych skutków […]

Zioła na trądzik

Zioła na trądzik stanowią bardzo dobrą alternatywę dla tradycyjnych metod w walce z pryszczami. Stanowią na pewno tańsze, a niekiedy równie skuteczne rozwiązanie. Dużym atutem ziół jest to, że ich stosowanie, nawet długotrwałe, nie powoduje niepożądanych skutków ubocznych i nie wyniszcza organizmu.

Zioła na trądzik stosować można w różnoraki sposób. Robiąc napary, nalewki bądź też okłady na miejsca zainfekowane pryszczami. Jeżeli problemy skórne mają charakter przewlekły albo  nawracający, wówczas zwykłe okłady z naparów mogą okazać się nieskuteczne. W takim przypadku powinno się rozważyć odpowiednią suplementację organizmu.

Jednym z najpopularniejszych ziół stosowanych w walce z problemami skórnymi jest bratek. Jest to niewielka roślina osiągająca zazwyczaj 10-20 cm wysokości. Bratek polny jest niezwykle podobny do tych uprawianych na balkonach i w przydomowych ogrodach. Surowcem leczniczym są zarówno zielone części rośliny jak i kwiaty. Jest bogatym źródłem flawonoidów oraz rutyny. Bratek ma szerokie spektrum działania. Codzienne picie naparu wpływa oczyszczająco na skórę oraz organizm. Wymagana jest systematyczność, ponieważ jego działanie nie jest natychmiastowe.

Zioła na trądzik, a zmiany skórne

Każdemu zależy na szybkim usunięciu zmian skórnych i aby tego dokonać można zastosować kompresy wykonane z odwaru kwiatu nagietka, kwiatu rumianku i kory wierzbowej. Wszystkie składniki powinniśmy wymieszać w równych proporcjach i przez krótki czas podgotować. Łyżeczkę odwaru należy rozcieńczyć z 1/4 szklanki wody. W tak przygotowanym płynie trzeba moczyć gazę i przykładać do zainfekowanego miejsca przez minimum godzinę. Jeżeli problemy nawracają bądź mają charakter przewlekły można rozważyć ziołową suplementację wewnętrzną. Korzenie mydlnicy, mniszka i łopianu oraz ziele bratka i macierzanki mieszamy w równych ilościach, dolewamy szklankę wody, a następnie krótko gotujemy. Najrozsądniej jest pić około 2-3 szklanek dziennie.

zioła na trądzikBardzo dobre efekty w leczeniu różnorodnych zmian skórnych osiąga także olejek z drzewa herbacianego. Ma on właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Dużą zaletą tego olejku jest to, że z łatwością przenika przez skórę i zwalcza bakterie beztlenowe (Propionibacteriumacnes), które są najczęstszą przyczyną powstawania pryszczy i zmian trądzikowych. Właśnie z tego powodu liczne firmy kosmetyczne wykorzystują go jako składnik preparatów do pielęgnacji skóry. Olejek herbaciany w postaci nierozcieńczonej można zastosować bezpośrednio na zmiany skórne, jednak trzeba przy tym zachować szczególną ostrożność, ponieważ  niekiedy może podrażniać skórę.

Inne zioła na trądzik

Działania oczyszczające skórę posiadają również inne zioła takie jak: wierzbownica drobnokwiatowa, skrzyp polny, pięciornik gęsi (zwany także srebrnikiem pospolitym), mięta pieprzowa, szałwia lekarska. Najczęściej stosuje się je w postaci naparów.

Zioła na trądzik to prawdziwe dobrodziejstwo natury. Od antybiotyków różni je jedna zasadnicza rzecz. Antybiotyki jedną rzecz uleczają, a kilka innych niszczą. Natomiast każde zioło ma szerokie spektrum działania i ulecza kilka elementów naszego ciała naraz – potrzebna jest tylko systematyczność i cierpliwość, a tego ludziom brakuje najbardziej.

Więcej na temat leczenia trądziku na dermos.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *